© 2020 Radio Strzelec®

 

 

Pogoda na Boże Narodzenie może nas zaskoczyć. Szansa, że w święta spadnie śnieg wynosi 20 procent - poinformował w środę IMGW. Jednak po Bożym Narodzeniu zrobi się zimowo. 

 

Prognoza pogody na Wigilię, Boże Narodzenie i Sylwestra to w ostatnich dniach pogodowy temat numer jeden. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował w środę prognozę średnioterminową, która obejmuje już okres świąt Bożego Narodzenia. Jest po prognoza pogody z modelu GFS 0°25. Jak wyjaśnił Matusz Barczyk, zastępca dyrektora Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju w IMGW-PIB, do wyników modeli średnioterminowych, takich, jak GFS 0°25 należy podejść z pewną rezerwą


Pogoda na Boże Narodzenie. W święta 20 proc. szans na śnieg
IMGW zwraca uwagę, że dzisiejsze prognozy wskazują na stabilność i przewidywalność pogody do poniedziałku. "Od wtorku czeka nas aura bardziej zmienna i wiele istotnie różniących się scenariuszy może mieć miejsce: zarówno incydent z wysoką temperaturą i deszczem, jak i dość łagodną zimą ze śniegiem. Statystycznie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie pogoda typowa dla chłodnej jesieni lub ciepłej zimy, z temperaturą w nocy nieznacznie poniżej 0 stopni, w dzień powyżej 0 stopni z rozmaitymi opadami – najczęściej deszczu, przez deszcz ze śniegiem po śnieg, w tym również marznące opady deszczu i mżawki. Z każdym dniem po Wigilii incydenty śnieżne są bardziej prawdopodobne" - poinformował IMGW. 

 

Pewny jest natomiast fakt, że nadchodzące święta Bożego Narodzenia nie będą jak te w 2002 roku, które były najchłodniejsze w ostatnim 30-leciu. "Wówczas, 26 grudnia 2002 roku, temperatura minimalna na wschodzie kraju spadła poniżej -25 stopni Celsjusza. Jednocześnie najprawdopodobniej nie będą one aż tak ciepłe, jak w 2015 roku, gdy temperatura powietrza w woj. dolnośląskim przekroczyła 16 stopni" - wskazał Instytut. Prognoza pogody na Boże Narodzenie będzie się stabilizować na początku przyszłego tygodnia. Wtedy to synoptycy IMGW przekażą precyzyjną informację o pogodzie na święta.  
 

Atak zimy po świętach? Nadciągają
śnieżyce i mróz Tomasz Leszczyński, autor bloga "Pogoda w Polsce" zapowiada, że po świętach Bożego Narodzenia dojdzie do gwałtownego ochłodzenia, a w wielu regionach zrobi się biało. Opady śniegu pojawią się na Suwalszczyźnie, Podlasiu i Mazowszu. Spadnie tam nawet 20 cm śniegu. W Tatrach mogą wystąpić śnieżyce powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 70 cm. Przelotne opady śniegu niewykluczone są na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku.

Temperatura w Sylwestra spadnie do minus 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, północy Mazowsza i Ziemi Łódzkiej. W pasie od Wielkopolski przez Dolny Śląsk po Opolszczyznę termometry pokażą od 1 do 2 stopni.  

 

ŻRÓDŁO:   https://wiadomosci.radiozet.pl/Pogoda/Pogoda.-Boze-Narodzenie-ze-sniegiem-Mroz-i-sniezyce-w-nowych-prognozach?fbclid=IwAR0Z0ZoBNPsOUW37Aov6amix9u2TPGkfjGM_QD3X0zT70PHOTDsij3U-kAA

 


 


 

Białe Święta? Jest na to szansa !

17 grudnia 2020