© 2020 Radio Strzelec®

 

 

Nie żyje Ryszard Kotys, polski aktor w ostatnich latach znany przede wszystkim z roli Mariana Paździocha w serialu "Świat według Kiepskich". Miał 88 lat.
 
 

Ryszard Kotys nie żyje. Polski aktor, reżyser i scenarzysta zmarł dziś w nocy po ciężkiej chorobie. Miał 88 lat. W ostatnich latach był znany przede wszystkim z roli Mariana Paździocha w serialu „Świat według Kiepskich”. Informację o śmierci Ryszarda Kotysa podała stacja Polsat News. O odejściu odtwórcy roli Mariana Paździocha poinformowano także na stronie Polsatu na Facebooku.

W wieku 88 lat odszedł Ryszard Kotys, aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta. Znany m.in. z roli Mariana Paździocha w serialu telewizji Polsat „Świat według Kiepskich”

 

Ryszard Kotys – kim był?

Ryszard Kotys urodził się 20 marca 1932 w Mniowie. W 1953 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Jako aktor debiutował na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, w późniejszych latach występował w wielu innych teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, Teatrze Ziemi Krakowskiej w Tarnowie, Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Tam zajmował się głównie reżyserią.

Kotys był aktorem filmowym, telewizyjnym, teatralnym i dubbingowym, a także reżyserem i scenarzystą. W ciągu ponad 65 lat kariery aktorskiej wystąpił w ponad czterdziestu serialach i stu pięćdziesięciu filmach. Największą popularność przyniosła mu rola Mariana Paździocha w serialu „Świat według Kiepskich”. Właśnie z tą postacią w ostatnich latach był kojarzony.

Przypomnijmy, że 20 października 2020 roku zmarł odtwórca innej kultowej roli ze „Świata według Kiepskich”, wcielający się w postać Arnolda Boczka aktor Dariusz Gnatowski.

 

źródło: https://www.rmf.fm/magazyn/news,36488,ryszard-kotys-nie-zyje-aktor-ze-swiata-wedlug-kiepskich-mial-88-lat.html?fbclid=IwAR0E2ZDh8HE6wrPBJGOSwF80PAu-mIViriX-jXsDkxATdVaIeBo9RxWbcw4

 

Odszedł "Marian" z Świata Według Kiepskich 

28 stycznia 2021