© 2020 Radio Strzelec®

 

 

Pierwszy tydzień marca, poza niespodziewanym obniżeniem temperatur w Polsce, przyniósł także wiele wydarzeń na świecie. Jak wyglądał świat po roku pandemii Covid-19?

 

W pierwszej kolejności na tapet wezmę sytuację w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Obecny prezydent, Joe Biden, zapowiedział, że do końca maja państwo te będzie w stanie zapewnić szczepienia dla wszystkich dorosłych obywateli USA. Ponadto, ogłoszono także nałożenie pierwszych sankcji na Rosję za otrucie oraz aresztowanie Aleksieja Nawalnego.

 

Rząd Wielkiej Brytanii w dalszym ciągu stara się odmrażać kolejne sektory życia publicznego po wprowadzeniu grudniowego lockdownu. Przez Anglię przelewa się również fala oburzenia wśród pielęgniarek, którym zaproponowano jedynie jednoprocentowe podwyżki płac, które w rzeczywistości stanowiłyby około 3,50 funta w skali tygodnia. Jak mówi sama przewodnicząca głównej szkoły pielęgniarstwa, propozycja ta jest „żenująca i rozczarowująca”. RNC domaga się podwyższenia dochodów o 12% obecnych płac, jednak rządzący utrzymują, że kraju nie stać na spełnienie tej propozycji.

 

Papież Franciszek odbył swoją pierwszą wizytę od rozpoczęcia pandemii, jako cel wybrał Irak, gdzie spotkał się z przedstawicielami zarówno sunnitów, jak i szyitów. Pielgrzymka ta nie stanowiła łatwego ani w pełni bezpiecznego przedsięwzięcia, jednak nie napotkano żadnych większych problemów czy niedogodności, finalnie, papież ma wrócić do Watykanu w poniedziałek rano.

 

Stopniowe znoszenie restrykcyjnych obostrzeń w ramach drugiego lockdownu ma miejsce także u naszego zachodniego sąsiada. W środę, rząd Niemiec zezwolił na uruchomienie kolejnych sektorów, choć ich działanie uzależnione jest od liczby chorych w kraju, a także zaszczepionych pracowników tych obszarów.

 

W poniedziałkowy ranek doszło do wojskowego zamachu stanu w Mjanmie, zatrzymano bowiem przedstawicieli partii, która wygrała wybory parlamentarne w listopadzie zeszłego roku. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, nawołując m. in. do przestrzegania zasad demokracji. Od czterech dni obserwujemy także ostre protesty w Senegalu, spowodowane zatrzymaniem oraz oskarżeniem jednego z topowych opozycjonistów, Ousmane Sonko, cieszącego się dużym poparciem wśród młodych. W kraju ograniczono dostęp do Internetu, są ofiary śmiertelne, rokowania tej sytuacji nie mają się najlepiej.

 

Na końcu wspomnę jeszcze o trzęsieniach ziemi w Islandii, które zwiastują najpewniej erupcję wulkanu. W piątek ewakuowano również wielu mieszkańców Nowej Zelandii, ze względu na potężne trzęsienie ziemi. Przypuszcza się, że była to zapowiedź nadchodzącego tsunami.

 

autor: Julia Michewicz

 

źródło: NewYorkTimes - BBC News - oświadczenie MSZ

 

Podsumowanie Tygodnia na Świecie

07 marca 2021

POWRÓT